Kutsu etäporinoihin, syksy 2020

8.9.2020

Mitä teidän perheelle kuuluu? Mitä kuuluu päiväkotiin? Mitä kuuluu kouluun ja opintoihin? 

Syyskausi on lähtenyt käyntiin ja reppuja on pakattu ahkerasti, niin päiväkotiin, kouluun kuin toisen asteen opintoihin. Vanhempaintoiminta on myös paikoin alkanut ja varmasti etsinyt uusia toimintamuotoja.

Kokoonnutaan, vanhemmat ja vanhempaintoimijat, taas yhteen vaihtamaan kuulumisia ja jakamaan vinkkejä toisillemme! kOuluvanhemmat ei nyt kuitenkaan jalkaudu kouluille tai päiväkodeille, vaan tavataan etänä verkossa. Lue lisää alta!

Tervetuloa vanhempien ja vanhempaintoimijoiden etäporinoille juttelemaan ajankohtaisista kuulumisista ja huolen tai ilon aiheista. Emme toistaiseksi nyt jalkaudu kouluille ja päiväkoteihin, vaan tänä syksynä tapaamme verkossa!

Ohjelma: Esittäydytään ja jutellaan ajankohtaisista aiheista.

Syksyn etäporinat:

Syyskuu: torstai 17.9. 2020, klo 18–19, (muistiinpanot 17.9.2020)

Lokakuu: (ei tiistaina 20.10.2020, koska syysloma! -> siirretty) keskiviikolle 28.10.2020 klo 18–19 (linkki päivitetään tähän)  

- Teemana 28.10 on tapahtumat ja toiminta turvallisesti korona-suositusten aikana sekä esimerkit järjestetystä toiminnasta sekä ajankohtaista hyvinvointi ja kiusaamisenvastaista teemaa/toimintaa

Marraskuu: keskiviikko 18.11.2020, klo 18–19

Joulukuu: torstai 17.12.2020, klo 18–19

Ohje: Käytämme etätapaamiseen Jitsi Meet -sovellusta (https://meet.jit.si/). Se toimii samoin periaattein, kuin esimerkiksi Teams. Sinulla ei kuitenkaan tarvitse olla sovellusta asennettuna, vaan Jitsi Meet toimii myös selaimella. Myöskään tunnuksia tai kirjautumista erikseen ei tarvita. Pääset etätapaamiseen yllä olevasta linkistä. Toivottavaa on käyttää asiallista nimimerkkiä tai omaa nimeä ja voit lisätä perään alueen, missä asut. Halutessasi voit ladata sovelluksen puhelimeen, vaikka tämä toimii selaimellakin. 

 • Tule kokoustilaan mielellään hieman etukäteen, jotta ehdt varmista, että laitteesi ja yhteytesi toimivat
 • JitsiMeet pyytää nimeä tai nimimerkkiä (sen voi vaihtaa myös tapaamisen aikana asetuksista, asetuksista voi vaihtaa myös kielen)
 • Pidä mikrofoni mykistettynä ja kamera pois päältä, kun et ole äänessä
 • Kuva on kiva nähdä, saat videon halutessasi päälle napista
 • Tapaamisen jouhevoittamiseksi puheenjohtaja voi keskeyttää porinan ja jakaa puheenvuoroja
 • Chat on käytössä ja puheenvuoroa voi pyytää myös nostamalla kättä -painikeella
 • Autetaan WhatsApp:lla numerossa 044 949 6435

Ohje kuvien kera kokonaisuudessa PDF:ssä: Ohje etäporinoihin.pdf.
Tapaamisen Järjestää: Oulun alueellinen vanhempainyhdistys 

 • kodin ja koulun/päiväkodin yhteistyön edistäjä
 • vanhempien keskustelufoorumi Oulussa
 • vaikuttaja ja kannustaja
 • tukee vanhempaintoimintaa eli kaikkia vanhempaintoimikuntia, koti-koulu-toimikuntia ja vanhempainyhdistyksiä Oulussa

@kouluvanhemmat #kOuluvanhemmat  
Facebook-ryhmä | Facebook-sivu | Instagram | Twitter