Kutsu etäporinoihin, syksy 2020

8.9.2020

Mitä teidän perheelle kuuluu? Mitä kuuluu päiväkotiin? Mitä kuuluu kouluun ja opintoihin? 

Syyskausi on lähtenyt käyntiin ja reppuja on pakattu ahkerasti, niin päiväkotiin, kouluun kuin toisen asteen opintoihin. Vanhempaintoiminta on myös paikoin alkanut ja varmasti etsinyt uusia toimintamuotoja.

Kokoonnutaan, vanhemmat ja vanhempaintoimijat, taas yhteen vaihtamaan kuulumisia ja jakamaan vinkkejä toisillemme! kOuluvanhemmat ei nyt kuitenkaan jalkaudu kouluille tai päiväkodeille, vaan tavataan etänä verkossa. Lue lisää alta!

Tervetuloa vanhempien ja vanhempaintoimijoiden etäporinoille juttelemaan ajankohtaisista kuulumisista ja huolen tai ilon aiheista. 

Syksyn etäporinat:

Syyskuu: torstai 17.9. 2020, klo 18–19 

Lokakuu: keskiviikko 28.10.2020 klo 18–19 

 • teema: tapahtumat ja toiminta turvallisesti korona-suositusten aikana, esimerkit järjestetystä toiminnasta sekä ajankohtaista hyvinvointi ja kiusaamisenvastaista toimintaa (muistiinpanot 28.10.2020)

Marraskuu: keskiviikko 18.11.2020, klo 18–19

 • ohjelma: esittäydytään ja jutellaan ajankohtaisista nousevista aiheista; esitellään yhdistysvalmennuksen kuulumiset, kampanjat ja kerätään toiveet jatkoon (muistiipanot 18.11.2020)

Joulukuu: torstai 17.12.2020, klo 18–19 

 • Ohjelmassa ovat etäpikkujoulut ja "hyvinvoinnin muotinäytös". Etäporinoiden catwalkille astuu Suomen malli, Oulun malli ja Kaakkurin malli. Kaakkurin mallista sekä järjestöjen ja vanhempien merkityksestä kertomassa Mika Niemelä (FT, työelämäprofessori, vaativan erityistason perheterapeutti). Vietämme myös etäpikkujouluhetken, jossa kisailun palkintona luvassa yllätys. Ilmoittaudu mukaan tästä: https://forms.gle/HziTeonGjT6iSQBBA (paluuviestinä linkki etätapahtumaan).

Teemaehdotuksia vuodelle 2021: "miten ja mihin voin vanhempana vaikuttaa" ja "miten vanhempia saa mukaan vanhempaintoimintaan".

Käytämme etätapaamiseen Jitsi Meet -sovellusta (https://meet.jit.si/). Se toimii samalla periaatteella, kuin esimerkiksi Teams. Sinulla ei tarvitse olla sovellusta asennettuna, vaan Jitsi Meet toimii myös selaimella. Et tarvitse tunnuksia tai kirjautumista erikseen, vaan pääset etätapaamiseen suoraan tapahtuman päivän kohdalla olevasta linkistä (linkki lisätään saman päivän aikana noin 1 tunti ennen tapaamista). Tapaamisessa on aluksi pieni esittely ja kuulumiskierros - johon voi osallistua haluamallaan panoksella (video, ääni, chat tai teknisissä ongelmissa vaikka WhatsApp).

Ohjeita:

 • Tule kokoustilaan mielellään hieman etukäteen, jotta ehdt varmista, että laitteesi ja yhteytesi toimivat
 • Jitsi Meet pyytää sallimaan mikrofonin ja kameran
 • Jitsi Meet pyytää nimeä tai nimimerkkiä * nimen voi vahtaa puhelimella liittyessä, kirjoittamalla chattiin - selaimella tullessa, nimeä voi vaihtaa asetuksista kokouksen aikana, myös kielen voi vahtaa asetuksista
 • Kuva on kiva nähdä, saat videon halutessasi päälle napista
 • Tapaamisen jouhevoittamiseksi puheenjohtaja voi jakaa puheenvuoroja
 • Chat on käytössä ja puheenvuoroa voi pyytää myös nostamalla kättä -painikeella
 • Autetaan WhatsApp:lla numerossa 044 949 6435

Tapaamisen Järjestää: Oulun alueellinen vanhempainyhdistys 

 • kodin ja koulun/päiväkodin yhteistyön edistäjä
 • vanhempien keskustelufoorumi Oulussa
 • vaikuttaja ja kannustaja
 • tukee vanhempaintoimintaa eli kaikkia vanhempaintoimikuntia, koti-koulu-toimikuntia ja vanhempainyhdistyksiä Oulussa

@kouluvanhemmat #kOuluvanhemmat  
Facebook-ryhmä | Facebook-sivu | Instagram | Twitter